  • EC95S102W
EC95S102W
advertisement
Manufacturer No:
EC95S102W
HK JDW NO:
58-EC95S102W
Package:
Bead
Purchasing and Inquiry
EC95S102W Overview
Those are the thermistors that come in a Bulk. As a convenience, the package Bead includes it. Typical resistance tolerances for NTC thermistors are ±0.2°C. To ensure reliable performance, the temperature of NTC thermistors should be set to 0°C~70°C. Temperatures below 70°C can be reliably used with NTC thermometers. Thermistors featuring NTC technology can be operated at temperatures down to 0°C for reliability. As a result, the NTC thermistors set a maximum power of 75mW. A NTC thermistor is capable of dissipating 75mW of power.
EC95S102W Features
Package/Case: Bulk
EC95 Series
Operating Temperature: 0°C~70°C
1kOhm Resistance
Mounting Type: Free Hanging
EC95S102W Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors EC95S102W NTC Thermistors applications.
  • Mobile phones
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Heating systems
  • Refrigeration
  • Electronic Thermometers
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Water heaters
Step5Bar-code shipping tag
EC95S102W
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to EC95S102W.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Bead
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EC95
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Power Rating
    75mW
  • Max Power Dissipation
    75mW
  • Lead Length
    2.50 63.50mm
  • Lead Diameter
    200 μm
  • Power - Max
    75mW
  • Resistance Tolerance
    ±0.2°C
  • Resistance in Ω @ 25°C
    1k
  • Diameter
    2.4mm
  • Length
    63.5mm