  • ECE20US09
ECE20US09
advertisement
Manufacturer No:
ECE20US09
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-ECE20US09
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
ECE20US09
Description:
XP POWER ECE20US09 20 Watt AC/DC PCB Mount Single Output Power Supply, Input 85V to 264V, Output 9V/2.89A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECE20US09
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ECE20US09.
    Select All
  • Depth
    52.4mm
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CSA, cUL, EN, UL
  • Efficiency
    83%
  • Output Voltage
    9V
  • Max Output Current
    2.2A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    85V~264VAC 120V~370VDC
  • Output Current
    2.22A
  • Output Power
    20W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    2.22A
  • Max Output Power
    20W
  • Nominal Output Voltage
    9V
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    23mm
  • Width
    27.2mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.132lb 59.87g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Published
    2011
  • Series
    ECE (20W)
  • Size / Dimension
    2.06Lx1.07W x 0.91 H 52.3mmx27.2mmx23.0mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W