  • ECE60US24
ECE60US24
advertisement
Manufacturer No:
ECE60US24
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-ECE60US24
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
ECE60US24
Description:
XP POWER ECE60US24AC/DC PCB Mount Power Supply, Compact, Fixed, 85 V, 264 V, 60 W, 24 V, 2.5 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECE60US24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ECE60US24.
    Select All
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    85V~264VAC 120V~370VDC
  • Output Power
    60W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    2.5A
  • Max Output Power
    60W
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    28mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Published
    2014
  • Series
    ECE60 (60W)
  • Size / Dimension
    3.60Lx1.50W x 1.10 H 91.4mmx38.1mmx28.0mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    91.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P4
  • Number of Outputs
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Efficiency
    89%
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    2.5A
  • Input Voltage-Nom
    115V