  • ECJ3VB1C104M
ECJ3VB1C104M
advertisement
Manufacturer No:
ECJ3VB1C104M
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECJ3VB1C104M
Package:
1206
Datasheet:
ECJ3VB1C104M
Description:
ECJ3 (B,16V) 100nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
Step5Bar-code shipping tag
ECJ3VB1C104M
  • Package / Case
    1206
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    ECJ3 (B,16V)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    0.85mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm