  • ECL15UD03-E
ECL15UD03-E
advertisement
Manufacturer No:
ECL15UD03-E
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-ECL15UD03-E
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
ECL15UD03-E
Description:
XP POWER ECL15UD03-EAC/DC PCB Mount Power Supply, Ultra Compact, Adjustable, Fixed, 5V, 1.5A, 12VDC, 625mA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECL15UD03-E
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Depth
    65mm
  • Number of Outputs
    2
  • Approval Agency
    CSA, cUL, EN, IEC, UL
  • Efficiency
    81%
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Current - Output (Max)
    1.5A 625mA
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    2A
  • Output Power
    15W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Voltage - Output 2
    -12V
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    1.5A
  • Max Output Power
    15W
  • Current - Output 2
    625mA
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    24.4mm
  • Width
    33.5mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Weight
    0.209lb 94.8g
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Published
    2011
  • Series
    ECL (15W)
  • Size / Dimension
    2.56Lx1.31W x 0.96 H 65.0mmx33.3mmx24.4mm