  • ECL15US05-P
ECL15US05-P
advertisement
Manufacturer No:
ECL15US05-P
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-ECL15US05-P
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
ECL15US05-P
Description:
XP POWER ECL15US05-PAC/DC PCB Mount Power Supply, Ultra Compact, Adjustable, Fixed, 85 V, 264 V, 15 W, 5 V, 3 A
Step5Bar-code shipping tag
ECL15US05-P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.077lb 34.93g
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Published
    2011
  • Series
    ECL (15W)
  • Size / Dimension
    2.44Lx1.21W x 0.96 H 62.0mmx30.7mmx24.4mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Depth
    62mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CSA, cUL, EN, IEC, UL
  • Efficiency
    78%
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    3A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    3A
  • Output Power
    15W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    3A
  • Max Output Power
    15W
  • Nominal Output Voltage
    5V
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    24.4mm
  • Width
    30.7mm