  • ECL30UD02-E
ECL30UD02-E
advertisement
Manufacturer No:
ECL30UD02-E
HK JDW NO:
906-ECL30UD02-E
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
ECL30UD02-E
Description:
XP POWER ECL30UD02-EAC/DC PCB Mount Power Supply, Ultra Compact, Adjustable, Fixed, 15V, 1A, -15V, 1A
Step5Bar-code shipping tag
ECL30UD02-E
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Weight
    0.342lb 155.13g
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Published
    2011
  • Series
    ECL (30W)
  • Size / Dimension
    3.10Lx1.50W x 1.10 H 78.7mmx38.1mmx27.9mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Type
    Enclosed
  • Power Rating
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Depth
    78.7mm
  • Number of Outputs
    2
  • Approval Agency
    CSA, cUL, EN, IEC, UL
  • Efficiency
    83%
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    1A
  • Current - Output (Max)
    1A 1A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    1A
  • Output Power
    30W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Voltage - Output 2
    -15V
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    1A
  • Max Output Power
    30W
  • Current - Output 2
    1A
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    28mm
  • Width
    38.1mm