  • ECL30UD03-P
ECL30UD03-P
advertisement
Manufacturer No:
ECL30UD03-P
HK JDW NO:
906-ECL30UD03-P
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
ECL30UD03-P
Description:
XP POWER ECL30UD03-PAC/DC PCB Mount Power Supply, Ultra Compact, Adjustable, Fixed, 5V, 3A, 12VDC, 1.3A
Step5Bar-code shipping tag
ECL30UD03-P
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Weight
    0.132lb 59.87g
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Published
    2000
  • Series
    ECL (30W)
  • Size / Dimension
    2.96Lx1.36W x 1.05 H 75.2mmx34.6mmx26.7mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Type
    Open Frame
  • Power Rating
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Depth
    75.2mm
  • Number of Outputs
    2
  • Approval Agency
    CSA, cUL, EN, IEC, UL
  • Efficiency
    81%
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1.3A
  • Current - Output (Max)
    3A 1.3A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    3A
  • Output Power
    30W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Voltage - Output 2
    12V
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    3A
  • Max Output Power
    30W
  • Current - Output 2
    1.3A
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    22.3mm
  • Width
    34.6mm