  • ECQ-P1H472FZW
ECQ-P1H472FZW
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-P1H472FZW
HK JDW NO:
590-ECQ-P1H472FZW
Datasheet:
ECQ-P1H472FZW
Description:
ECQ-P(Z) 4700pF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 50V-DC Polypropylene (PP) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-P1H472FZW
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-P(Z)
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.335Lx0.177W 8.50mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Length
    4.5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    8.509mm
  • Width
    4.4958mm