  • ECQ-P6332JU
ECQ-P6332JU
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-P6332JU
HK JDW NO:
590-ECQ-P6332JU
Datasheet:
ECQ-P6332JU
Description:
ECQ-P(U) 3300pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-P6332JU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-P(U)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.571Lx0.236W 14.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    6mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm