  • ECQ-U3A153MG
ECQ-U3A153MG
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-U3A153MG
HK JDW NO:
590-ECQ-U3A153MG
Description:
ECQ-UG 0.015μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 833mV-DC 300V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 9274
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-U3A153MG
    Select All
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.591Lx0.197W 15.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    833mV
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    12.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    X1
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C