  • ECQ-V1153JMW
ECQ-V1153JMW
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-V1153JMW
HK JDW NO:
590-ECQ-V1153JMW
Datasheet:
ECQ-V1153JMW
Description:
ECQ-V 0.015μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC Polyester, Metallized - Stacked Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-V1153JMW
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    7.493mm
  • Width
    3.2mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-V
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.126W 7.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    100V