  • ECQ-V1H394JL5
ECQ-V1H394JL5
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-V1H394JL5
HK JDW NO:
590-ECQ-V1H394JL5
Datasheet:
ECQ-V1H394JL5
Description:
ECQ-V 0.39μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 50V-DC Polyester, Metallized - Stacked Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-V1H394JL5
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.224W 7.30mmx5.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.39μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2922
  • Height
    7.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.327 8.30mm
  • Width
    5.7mm