  • ECS-110.5-18-5PXEN-TR
ECS-110.5-18-5PXEN-TR
advertisement
Manufacturer No:
ECS-110.5-18-5PXEN-TR
Manufacturer:
ECS Inc International
HK JDW NO:
226-ECS-110.5-18-5PXEN-TR
Package:
HC-49/US
Description:
Crystal 11.0592MHz 18pF 2-Pin SMD T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECS-110.5-18-5PXEN-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    HC-49/US
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CSM-7X
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.189W 11.40mmx4.80mm
  • Tolerance
    0.003%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    MHz Crystal
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Additional Feature
    TR
  • Frequency
    11.0592MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • Physical Dimension
    L11.4XB4.8XH4.3 (mm)/L0.449XB0.189XH0.169 (inch)
  • Operating Frequency
    11.0592MHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50Ohm
  • Load Capacitance
    18pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±30ppm
  • Drive Level
    500 μW
  • Height
    4.2926mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm