  • ECS-60-18-10
ECS-60-18-10
advertisement
Manufacturer No:
ECS-60-18-10
Manufacturer:
ECS Inc International
HK JDW NO:
226-ECS-60-18-10
Package:
Cylindrical Can, Radial
Datasheet:
ECS-60-18-10
Description:
CRYSTAL 6.0000MHZ 18PF T/H
Step5Bar-code shipping tag
ECS-60-18-10
    Select All
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Cylindrical Can, Radial
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    ECS-3x10
  • Size / Dimension
    0.126Diax0.413L 3.20mmx10.50mm
  • Tolerance
    0.005%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    MHz Crystal
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Frequency
    6MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100Ohms
  • Load Capacitance
    18pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±50ppm
  • Height
    10.4902mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.4902mm