  • ECW-H16563JVB
ECW-H16563JVB
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H16563JVB
HK JDW NO:
590-ECW-H16563JVB
Datasheet:
ECW-H16563JVB
Description:
ECW-H(V) 0.056μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H16563JVB
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.102Lx0.630W 28.00mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Lead Pitch
    17.5mm
  • Lead Spacing
    0.689 17.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Height Seated (Max)
    1.161 29.50mm
  • Length
    28mm
  • Width
    16mm