  • ED084PLCZ-SM-N
ED084PLCZ-SM-N
advertisement
Manufacturer No:
ED084PLCZ-SM-N
Manufacturer:
ON Shore Technology
HK JDW NO:
602-ED084PLCZ-SM-N
Package:
Datasheet:
ED084PLCZ-SM-N
Description:
CONN SOCKET PLCC 84POS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ED084PLCZ-SM-N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    84
  • Housing Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    84 (2x42)
  • Contact Material - Mating
    Phosphor Bronze
  • Contact Material - Post
    Phosphor Bronze
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ED
  • Feature
    Closed Frame
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    PLCC
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Body Length or Diameter
    1.413 inch
  • Number of Contacts
    84
  • Body Breadth
    1.413 inch
  • Body Depth
    0.177 inch
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Pitch - Post
    0.050 1.27mm