  • ED3001/12-KD
ED3001/12-KD
advertisement
Manufacturer No:
ED3001/12-KD
Manufacturer:
ON Shore Technology
HK JDW NO:
602-ED3001/12-KD
Package:
Datasheet:
ED3001/12-KD
Purchasing and Inquiry
ED3001/12-KD Overview
ED3001/12-KD Features
ED3001/KD series
ED3001/12-KD Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc. ED3001/12-KD Terminal Blocks applications.
  • Telecommunications
  • Transportation
  • Instrumentation
  • Variable speed/frequency drivers
  • Communication
  • Industrial Automation
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Automotive Electronics
  • Electrical substations
  • Medical technology
Step5Bar-code shipping tag
ED3001/12-KD
  • Height
    12.9mm
  • Length
    62.9mm
  • Width
    14.2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -30°C~105°C
  • Series
    ED3001/KD
  • Feature
    Interlocking (Side), Lever Actuated
  • Termination
    Screwless
  • Number of Positions
    12
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Gray, Slate
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Wire Gauge
    14-28 AWG
  • Voltage
    300V
  • Current
    16A
  • Wire Gauge (Max)
    28 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG