  • ED300/2DG
ED300/2DG
advertisement
Manufacturer No:
ED300/2DG
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
HK JDW NO:
602-ED300/2DG
Package:
Datasheet:
ED300/2DG
Description:
0.197 5.00mm Gray Bulk Polyamide (PA), Nylon Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-22 AWG ED300
Step5Bar-code shipping tag
ED300/2DG
  • Width
    12.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Brass
  • Number of Pins
    2
  • Contact Material - Plating
  • Clamp Material - Plating
    Copper
  • Operating Temperature
    -30°C~105°C
  • Series
    ED300
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Termination
    Screw
  • Number of Positions
    2
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Gray
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Wire Gauge
    12-22 AWG
  • Voltage
    300V
  • Plating
  • Current
    15A
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    12 AWG
  • Torque - Screw
    0.5 Nm (4.4 Lb-In)
  • Positions Per Level
  • Mating Orientation
    45° (135°) Angle with Board
  • Wire Termination
    Screw - Rising Cage Clamp
  • Screw Thread
    M2.6
  • Number of Positions Per Level
  • Height
    12.5mm