  • EDH687M035S9RAA
EDH687M035S9RAA
advertisement
Manufacturer No:
EDH687M035S9RAA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-EDH687M035S9RAA
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
EDH 680μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EDH687M035S9RAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.504Lx0.504W 12.80mmx12.80mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    EDH
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    680μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    590mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    737.5mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm