  • EDK336M004A9BAA
EDK336M004A9BAA
advertisement
Manufacturer No:
EDK336M004A9BAA
HK JDW NO:
417-EDK336M004A9BAA
Datasheet:
EDK336M004A9BAA
Description:
EDK 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EDK336M004A9BAA
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    2217
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.35
  • Ripple Current @ Low Frequency
    26mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    32.5mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.222 5.65mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    4.3mm