  • EDK476M6R3A9BAA
EDK476M6R3A9BAA
advertisement
Manufacturer No:
EDK476M6R3A9BAA
HK JDW NO:
417-EDK476M6R3A9BAA
Description:
EDK 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EDK476M6R3A9BAA
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    36mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    45mA @ 10kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.222 5.65mm