  • EDT157M016A9MAA
EDT157M016A9MAA
advertisement
Manufacturer No:
EDT157M016A9MAA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-EDT157M016A9MAA
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
EDT 150μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EDT157M016A9MAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    EDT
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    130mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    185.714mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm