  • EDZ4301/2-KD
EDZ4301/2-KD
advertisement
Manufacturer No:
EDZ4301/2-KD
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
HK JDW NO:
602-EDZ4301/2-KD
Package:
Datasheet:
EDZ4301/2-KD
Description:
0.200 5.08mm Gray, Slate Bulk Polyamide (PA), Nylon Through Hole Angled Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 14-22 AWG EDZ4301
Step5Bar-code shipping tag
EDZ4301/2-KD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Clamp Material - Plating
    Copper
  • Operating Temperature
    -30°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EDZ4301
  • Feature
    Lever Actuated
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screwless
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Gray, Slate
  • HTS Code
  • Pitch
    0.200 5.08mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Housing Color
    Grey
  • Wire Gauge
    14-22 AWG
  • Voltage
    300V
  • Number of Levels
    1
  • Current
    16A
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
  • Mating Orientation
    Angled
  • Wire Termination
    Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
  • Number of Positions Per Level
    2
  • Height
    13mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    16.1mm