  • EE-SX4009-P10
EE-SX4009-P10
advertisement
Manufacturer No:
EE-SX4009-P10
HK JDW NO:
578-EE-SX4009-P10
Package:
Module, Connector
Datasheet:
EE-SX4009-P10
Description:
SENSOR OPTICAL 5MM MODULE W/CONN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EE-SX4009-P10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Input Current
    30mA
  • Slot Width-Nom
    5mm
  • Height
    11mm
  • Length
    34mm
  • Width
    5mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module, Connector
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -25°C~75°C TA
  • Published
    2003
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Connector
  • Additional Feature
    CMOS COMPATIBLE
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Number of Functions
    1
  • Output Voltage
    28V
  • Operating Supply Voltage
    10V
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    30mA
  • Output Configuration
    NPN - Open Collector/Light-ON
  • Power Dissipation
    250mW
  • Output Current
    16mA
  • Optoelectronic Device Type
    LOGIC OUTPUT SLOTTED SWITCH
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    28V
  • Max Collector Current
    16mA
  • Sensing Distance
    0.197 (5mm)