  • EFM32G210F128G-E-QFN32
EFM32G210F128G-E-QFN32
advertisement
Manufacturer No:
EFM32G210F128G-E-QFN32
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFM32G210F128G-E-QFN32
Package:
32-VQFN Exposed Pad
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Gecko Series 3V 32-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3196
Step5Bar-code shipping tag
EFM32G210F128G-E-QFN32
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x12b; D/A 1x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    131072
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • RAM (bytes)
    16384
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    6mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Gecko
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N32
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.98V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz