  • EFM32G290F64-BGA112T
EFM32G290F64-BGA112T
advertisement
Manufacturer No:
EFM32G290F64-BGA112T
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFM32G290F64-BGA112T
Package:
112-LFBGA
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Gecko Series 112 Pin 32MHz 3V 112-LFBGA
Quantity:
In Stock : 12323
Step5Bar-code shipping tag
EFM32G290F64-BGA112T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    112-LFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    112
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Gecko
  • Published
    2013
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    112
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Power Supplies
    1.85/3.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.98V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    90
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    65536
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.3mm