  • EFM32GG232F512-QFP64T
EFM32GG232F512-QFP64T
advertisement
Manufacturer No:
EFM32GG232F512-QFP64T
HK JDW NO:
715-EFM32GG232F512-QFP64T
Package:
64-TQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Giant Gecko Series 64 Pin 48MHz 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 11782
Step5Bar-code shipping tag
EFM32GG232F512-QFP64T
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    Giant Gecko
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    64
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Frequency
    48MHz
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    128K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.85V~3.8V