  • EFM32GG280F512-QFP100
EFM32GG280F512-QFP100
advertisement
Manufacturer No:
EFM32GG280F512-QFP100
HK JDW NO:
715-EFM32GG280F512-QFP100
Package:
100-LQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Giant Gecko Series 100 Pin 48MHz 3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 5618
Step5Bar-code shipping tag
EFM32GG280F512-QFP100
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    48MHz
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    86
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.85V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    28
  • ROM (words)
    524288
  • Core Architecture
    ARM
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm