  • EFM32GG890F1024-BGA112T
EFM32GG890F1024-BGA112T
advertisement
Manufacturer No:
EFM32GG890F1024-BGA112T
HK JDW NO:
715-EFM32GG890F1024-BGA112T
Package:
112-LFBGA
Description:
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Giant Gecko Series 112 Pin 48MHz 112-LFBGA
Quantity:
In Stock : 4886
Step5Bar-code shipping tag
EFM32GG890F1024-BGA112T
  • Package / Case
    112-LFBGA
  • Number of Pins
    112
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Number of Terminations
    112
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    48MHz
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    1MB
  • Number of I/O
    90
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.85V~3.8V