  • EFM32HG321F64N-C-QFP48
EFM32HG321F64N-C-QFP48
advertisement
Manufacturer No:
EFM32HG321F64N-C-QFP48
HK JDW NO:
715-EFM32HG321F64N-C-QFP48
Package:
48-TQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Happy Gecko Series 3V 48-TQFP
Quantity:
In Stock : 1822
Step5Bar-code shipping tag
EFM32HG321F64N-C-QFP48
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    48-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Happy Gecko
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.98V
  • Number of I/O
    35
  • Speed
    25MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm