  • EFM32LG330F256G-E-QFN64R
EFM32LG330F256G-E-QFN64R
advertisement
Manufacturer No:
EFM32LG330F256G-E-QFN64R
HK JDW NO:
715-EFM32LG330F256G-E-QFN64R
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Leopard Gecko Series 64 Pin 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 7957
Step5Bar-code shipping tag
EFM32LG330F256G-E-QFN64R
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    3.8V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 2x12b
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    ARM
  • Max Frequency
    48MHz
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    3
  • Number of I2C Channels
    2
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    850μm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    206.29948mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA