  • EFM32LG360F64G-E-CSP81R
EFM32LG360F64G-E-CSP81R
advertisement
Manufacturer No:
EFM32LG360F64G-E-CSP81R
HK JDW NO:
715-EFM32LG360F64G-E-CSP81R
Package:
81-UFBGA, CSPBGA
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Leopard Gecko Series 81 Pin 48MHz 81-UFBGA, CSPBGA
Quantity:
In Stock : 16146
Step5Bar-code shipping tag
EFM32LG360F64G-E-CSP81R
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    81-UFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    81
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Leopard Gecko
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Frequency
    48MHz
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    65
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V