  • EFM32LG942F256G-E-QFP64R
EFM32LG942F256G-E-QFP64R
advertisement
Manufacturer No:
EFM32LG942F256G-E-QFP64R
HK JDW NO:
715-EFM32LG942F256G-E-QFP64R
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Leopard Gecko Series 64 Pin 48MHz 3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 7631
Step5Bar-code shipping tag
EFM32LG942F256G-E-QFP64R
  • Number of I/O
    50
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Length
    10mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Leopard Gecko
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    3.8V