  • EFM32WG360F256G-A-CSP81
EFM32WG360F256G-A-CSP81
advertisement
Manufacturer No:
EFM32WG360F256G-A-CSP81
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFM32WG360F256G-A-CSP81
Package:
81-UFBGA, CSPBGA
Description:
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller Wonder Gecko Series 81 Pin 48MHz 3V 81-UFBGA, CSPBGA
Quantity:
In Stock : 7829
Step5Bar-code shipping tag
EFM32WG360F256G-A-CSP81
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    81-UFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    81
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Strip
  • Series
    Wonder Gecko
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    81
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    48MHz
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    65
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 1x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of UART Channels
    3
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of I2C Channels
    2
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    379μm
  • Length
    4.36mm
  • Width
    4.275mm