  • EFM32WG890F64-BGA112
EFM32WG890F64-BGA112
advertisement
Manufacturer No:
EFM32WG890F64-BGA112
HK JDW NO:
715-EFM32WG890F64-BGA112
Package:
BGA
Description:
Microcontroller 112 Pin 48MHz 3V BGA
Quantity:
In Stock : 13588
Step5Bar-code shipping tag
EFM32WG890F64-BGA112
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    112
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    112
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    3.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    90
  • RAM Size
    32kB
  • Memory Type
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    48MHz
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Address Bus Width
    28
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of ADC Channels
    6
  • Number of GPIO
    90
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.3mm