  • EFM8BB21F16G-C-QFN20
EFM8BB21F16G-C-QFN20
advertisement
Manufacturer No:
EFM8BB21F16G-C-QFN20
HK JDW NO:
715-EFM8BB21F16G-C-QFN20
Package:
20-UFQFN Exposed Pad
Description:
16KB 16K x 8 FLASH CIP-51 8051 8-Bit Microcontroller Busy Bee Series 20 Pin 50MHz 3V 20-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 802
Step5Bar-code shipping tag
EFM8BB21F16G-C-QFN20
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    20-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Busy Bee
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    20
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.2V
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    2.25K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    CIP-51 8051
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, SMBus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 15x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    8051
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Width
    3mm