  • EFM8BB22F16I-C-QFN28
EFM8BB22F16I-C-QFN28
advertisement
Manufacturer No:
EFM8BB22F16I-C-QFN28
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFM8BB22F16I-C-QFN28
Package:
28-WFQFN Exposed Pad
Description:
16KB 16K x 8 FLASH CIP-51 8051 8-Bit Microcontroller Busy Bee Series 28 Pin 50MHz 3V 28-WFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3081
Step5Bar-code shipping tag
EFM8BB22F16I-C-QFN28
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-WFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Busy Bee
  • Published
    2015
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    28
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.2V
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    2.25K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    CIP-51 8051
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, SMBus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 20x12b
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm