  • EFM8SB10F4G-A-QFN20
EFM8SB10F4G-A-QFN20
advertisement
Manufacturer No:
EFM8SB10F4G-A-QFN20
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFM8SB10F4G-A-QFN20
Package:
20-UFQFN Exposed Pad
Description:
4KB 4K x 8 FLASH CIP-51 8051 8-Bit Microcontroller Sleepy Bee Series 20 Pin 25MHz 3V 20-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3945
Step5Bar-code shipping tag
EFM8SB10F4G-A-QFN20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    CIP-51 8051
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 4K x 8
  • Connectivity
    I2C, SMBus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 9x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    8051
  • RAM (bytes)
    512
  • Number of ADC Channels
    9
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    550μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Sleepy Bee
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    25MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.4V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V