  • EFR32BG12P433F1024GM48-C
EFR32BG12P433F1024GM48-C
advertisement
Manufacturer No:
EFR32BG12P433F1024GM48-C
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-EFR32BG12P433F1024GM48-C
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
EFR32BG12P433F1024GM48-C Overview
The 48-VFQFN Exposed Pad package saves space on the board. The RF transceiver's mounting is mounted using Surface Mount.TxRx + MCU emerges with transceiver RF's high efficiency and reliability.Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured.As you may know, this RF transceiver comes from the well-known Blue Gecko series product line.This system operates at 2.4GHz frequency.
EFR32BG12P433F1024GM48-C Features
48-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tray is used
Blue Gecko series
EFR32BG12P433F1024GM48-C Applications
There are a lot of Silicon Labs EFR32BG12P433F1024GM48-C RF Transceiver ICs applications.
  • Chemical Sensors
  • Power Amplifier (PA)
  • Wireless Price Tags
  • Consumer Electronics
  • Remote Device Management
  • Digital Remote
  • Fitness
  • Smart Meters
  • LED Lighting
  • Internet Radio
Step5Bar-code shipping tag
EFR32BG12P433F1024GM48-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Blue Gecko
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    48
  • Type
    TxRx + MCU
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Frequency
    2.4GHz
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N48
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Memory Size
    1MB Flash 256kB RAM
  • Data Rate
    2000 Mbps
  • Protocol
    Bluetooth v5.0
  • Power - Output
    19dBm
  • RF Family/Standard
    Bluetooth
  • Sensitivity
    -95dBm
  • Serial Interfaces
    I2C, I2S, SPI, UART
  • GPIO
    31
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm