  • EH0421500000G
EH0421500000G
advertisement
Manufacturer No:
EH0421500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
HK JDW NO:
48-EH0421500000G
Package:
Datasheet:
EH0421500000G
Description:
Bulk 0.138 3.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug for Unshrouded Header EH Thermoplastic Copper
Step5Bar-code shipping tag
EH0421500000G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EH
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Plug for Unshrouded Header
  • Number of Positions
    4
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.138 3.50mm
  • Insulation Height
    0.299 7.60mm
  • Termination Style
    Screw - Leaf Spring, Wire Guard
  • Number of Levels
    1
  • Voltage - UL
    150V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    16-28 AWG
  • Current - UL
    10A
  • Torque - Screw
    0.12 Nm (1.1 Lb-In)