  • EHT-125-01-S-D-29
EHT-125-01-S-D-29
advertisement
Manufacturer No:
EHT-125-01-S-D-29
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-EHT-125-01-S-D-29
Package:
Datasheet:
Description:
EHT Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 50-Position Board to Cable/Wire 0.370 9.40mm Height
Step5Bar-code shipping tag
EHT-125-01-S-D-29
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Mounting Option 1
    LATCH & EJECT
  • Mounting Option 2
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    EHT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Keying Slot
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    NONE
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Latch Lock/Eject Hooks
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.370 9.40mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    49
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.114 2.90mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.120 3.05mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.3 inch
  • Body Depth
    0.37 inch
  • Mating Contact Pitch
    0.079 inch
  • Polarization Key
    CTR W/GUIDE SLOTS
  • Plating Thickness
    30μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Termination
    0.114 inch