  • EKMG500ETD101MHB5D
EKMG500ETD101MHB5D
advertisement
Manufacturer No:
EKMG500ETD101MHB5D
HK JDW NO:
856-EKMG500ETD101MHB5D
Description:
KMG 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 180mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKMG500ETD101MHB5D
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    180mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    180mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    270mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%