  • EKMH451VNN221MR40T
EKMH451VNN221MR40T
advertisement
Manufacturer No:
EKMH451VNN221MR40T
HK JDW NO:
856-EKMH451VNN221MR40T
Description:
KMH 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 980mA 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH451VNN221MR40T
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.13Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    980mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    980mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4014A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm