  • EKMR451VSN271MA25S
EKMR451VSN271MA25S
advertisement
Manufacturer No:
EKMR451VSN271MA25S
HK JDW NO:
856-EKMR451VSN271MA25S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMR 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.26A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMR451VSN271MA25S
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.26A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.26A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8018A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.083 27.50mm