  • EKMT421VSN331MQ50S
EKMT421VSN331MQ50S
advertisement
Manufacturer No:
EKMT421VSN331MQ50S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKMT421VSN331MQ50S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMT 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.93A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMT421VSN331MQ50S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    KMT
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.93A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.93A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7599A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    50mm