  • EKXJ351ELL151ML40S
EKXJ351ELL151ML40S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ351ELL151ML40S
HK JDW NO:
856-EKXJ351ELL151ML40S
Description:
KXJ 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 960mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ351ELL151ML40S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    960mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    960mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.16A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm