  • EKY-100ELL102MH20D
EKY-100ELL102MH20D
advertisement
Manufacturer No:
EKY-100ELL102MH20D
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKY-100ELL102MH20D
Package:
Radial, Can
Description:
KY 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.05A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1942
Step5Bar-code shipping tag
EKY-100ELL102MH20D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    KY
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    69mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    100μA
  • Ripple Current
    1.05A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    69mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    630mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.05A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm