  • EKZM100ETD152MH20D
EKZM100ETD152MH20D
advertisement
Manufacturer No:
EKZM100ETD152MH20D
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKZM100ETD152MH20D
Package:
Radial, Can
Description:
KZM 1500μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.5A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKZM100ETD152MH20D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2016
  • Series
    KZM
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    29mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    900mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm