  • EL2227CSZ-T13
EL2227CSZ-T13
advertisement
Manufacturer No:
EL2227CSZ-T13
HK JDW NO:
391-EL2227CSZ-T13
Package:
SOIC
Datasheet:
EL2227CSZ-T13
Description:
2 Channels 180mA per Channel 3.4μA 60 dB Instrumentational OP Amps 9μA SOIC
Quantity:
In Stock : 3898
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EL2227CSZ-T13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    24V
  • Min Supply Voltage
    5V
  • Operating Supply Current
    4.8mA
  • Nominal Supply Current
    13mA
  • Slew Rate
    50 V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    OPERATIONAL AMPLIFIER
  • Common Mode Rejection Ratio
    60 dB
  • Current - Input Bias
    3.4μA
  • Output Current per Channel
    180mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    200μV
  • Gain Bandwidth Product
    137MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • Unity Gain BW-Nom
    137000 kHz
  • Voltage Gain
    87dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    9μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    65dB
  • Low-Offset
    NO
  • Max Dual Supply Voltage
    12V
  • Low-Bias
    NO
  • Micropower
  • -3db Bandwidth
    115MHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Programmable Power
  • Wideband
    YES
  • Length
    4.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm